Race Results - N2E

N2E-PHRF-UL-MAXI

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
61305 ARTEMIS RAY PAUL SFYC -123 ---------- ---------- DNF
55555 PELIGROSO DOUGLASS W BAKER LBYC -115 12:08:49 16:04:34 FIN
USA 70007 PYEWACKET 70 ROY P. DISNEY SDYC -186 09:47:21 16:08:39 FIN
97777B MEDICINE MAN BOB LANE LBYC -93 13:10:24 16:21:03 FIN
69011 ZEPHYRUS DAMON GUIZOT LAYC -129 11:57:29 16:21:56 FIN
51007 FAST EXIT II JOHN RAYMONT BYC -96 13:21:44 16:38:32 FIN
75553J DESTROYER JIM BAILEY/ALISAL BAY LLC NHYC -93 13:42:35 16:53:14 FIN
USA 7779 COMPADRES COMPADRES LLC BYC -135 12:21:41 16:58:26 FIN
USA 5206 ENCORE JOHN MCENTIRE CYC -89 14:48:13 17:50:40 FIN

N2E-PHRF-UL-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7249 IT'S OK ROSE/PURCELL/MGRS FOR OVSD LLC BYC -51 14:42:17 16:26:50 FIN
97363 BOLT CRAIG L REYNOLDS BYC -81 13:41:30 16:27:33 FIN
US 50030 BRETWALDA 3 ROBERT PETHICK WAKYC -43 15:06:56 16:35:05 FIN
77000 PENDRAGON IV STEVE TORRES MD SDYC -66 14:36:31 16:51:49 FIN
USA7787 CARBON FOOTPRINT JIM DEVLING BYC -42 17:18:45 18:44:51 FIN
55544 VOLPE LES LINKOGLE DPYC -39 24:07:46 25:27:43 FIN

N2E-PHRF-UL-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
51520 TRIUMPH STEVE SELLINGER NHYC -17 15:21:33 15:56:24 FIN
18081 FLYINGFICHE II CHRIS WACKER/ROBERT ZELLMER LBYC -3 17:15:06 17:21:15 FIN
USA87 YIPPEE KAI YAY BARRY SENESCU DPYC +0 17:27:55 17:27:55 FIN
USA 400M CHRONIC LONNIE JARVIS CHIYC -18 16:58:42 17:35:36 FIN
USA 51000 VELA STEVEN DAVIS/TIM DORNBERG KHYC -14 17:16:46 17:45:28 FIN
80808 DARK STAR STEVE BROWN BCYC -6 17:52:25 18:04:43 FIN
7219 ZERO GRAVITY IVAN BATANOV SDYC -15 17:39:04 18:09:49 FIN
40050 TEMPTRESS RAYMOND GODWIN LBYC -6 18:21:43 18:34:01 FIN
7447 SPIN DOCTOR PAUL FARRELL PLYC +7 18:54:15 18:39:54 FIN
51483 JAZZ MARK ITNYRE SLBYC -6 18:39:48 18:52:06 FIN
77890 TROUBLE TOM CAMP LBYC -12 19:04:43 19:29:19 FIN

N2E-PHRF-UL-C

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
11105 OBSIDIAN JOHN STAFF CYC +27 19:09:12 18:13:51 FIN
US35045 BLACK MARLIN HERWIG BAUMGARTNER WSA +42 19:50:43 18:24:37 FIN
7707 FREYJA JEANETTE BORGEN CBYC +30 19:35:03 18:33:33 FIN
50665 PROBLEM CHILD DAN ROSSEN/RICHARD WHITELY BCYC +61 21:16:21 19:11:18 FIN
4892 MINOTAUR ANDREW CONSTANTINE SDYC +27 22:49:51 21:54:30 FIN
7914 DOUBLE DOWN BRIAN KERR SMWYC +90 25:01:04 21:56:34 FIN

N2E-ORCA-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
100 TANIWHA JERRY FIAT ABYC -89 11:21:00 14:23:27 FIN
6202 CHIM CHIM JOHN GALLAGHER MBYC -53 14:43:52 16:32:31 FIN
27070 WAHOO WILLIAM GIBBS PBYC -35 15:31:44 16:43:29 FIN
27073 NO REGRETS BRIAN STANTON VSC +8 21:43:18 21:26:54 FIN
28586 PACIFICO TIMOTHY MICHAEL MCNULTY SBYRC -16 24:07:19 24:40:07 FIN

N2E-ORCA-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
27088 FREESTYLE JERRYWETZLER DWYC +87 ---------- ---------- DNF
57218 KASTOR POLLUX JERZY POPRAWSKI ANYC +149 ---------- ---------- DNC
7275 VOYAGER JEFF WEEKLEY KHYC +108 28:09:30 24:28:06 FIN
SW10229 EVEN TIDE DIRK SMITS SBYRC +159 30:19:36 24:53:39 FIN
27120 SOME TUESDAY STEVE DUNLAP LSFLB +116 29:34:28 25:36:40 FIN

N2E-PHRF-RACE-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7399 DAY DREAMS ROBERT DAY OCCSCA +21 17:42:45 16:59:42 FIN
7730 TIMESHAVER VIGGO TORBENSEN DPYC +34 18:52:26 17:42:44 FIN
77077 AMANTE RICHLEY FAMILY NHYC +36 19:17:33 18:03:45 FIN
56894 PACIFICO FRED LUNDGREN NYCSD +21 19:19:26 18:36:23 FIN
56192 FORGIVENESS SCOTT TORRANCE CYC +42 20:41:00 19:14:54 FIN
7750 BROWN EYED GIRL ERIK WAELPUT SSYC +35 21:46:58 20:35:13 FIN

N2E-PHRF-RACE-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
93174 INCONCEIVABLE GREGORY MOORE LBYC +57 ---------- ---------- DNF
34 OHANA JOE MARKEE SDYC +65 19:25:27 17:12:12 FIN
USA100 NO COMPROMISE DAVID I GORNEY ANYC +66 21:18:53 19:03:35 FIN
56221 EXPRESSION SESSION MARK KELLER PSSA +54 21:45:17 19:54:35 FIN
56921 A LITTLE ENDEAVOR DAVID DONOHUE/VICTOR SCHMITZ LSFYC +84 23:30:14 20:38:02 FIN
87694 UNCLE BOB LARRY LEVEILLE SBYC +72 23:21:05 20:53:29 FIN
18980 AKAW! MICHAEL T. EWENS AYC +48 22:44:02 21:05:38 FIN
38131 KNOTTY BOO JASON HOLLOWAY / BRENT CRAWFORD STFYC +75 24:21:02 21:47:17 FIN
61303 PACIFIC PEARL WILLIAM CASON SDYC +87 25:00:22 22:02:01 FIN
97458 KOOKABURRA MARK MALLABY OYC +60 25:06:03 23:03:03 FIN
USA 56986 INSOUMISE MICHAEL J. MARION HAWYC +48 25:14:48 23:36:24 FIN
56954 KAMIKAZE MICHAEL SCHEM LAYC +75 26:17:55 23:44:10 FIN
93580 MARE 'ZIA JAMES LEE KHYC +78 27:44:13 25:04:19 FIN

N2E-PHRF-RACE-C

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7138 AMORE E SOLE JAMES NORTON OCCSCA +126 ---------- ---------- DNF
7301 DAY TRIPPER II ANDY HORNING SLBYC +102 22:08:15 18:39:09 FIN
87268 BLIND SQUIRREL MIKE SCHRAGER CRA +120 24:59:06 20:53:06 FIN
32217 RHUMB RUNNER CHUCK BOWES CRA +111 26:00:40 22:13:07 FIN
USA37836 NALU V MARK M ASHMORE SSYC +114 26:21:59 22:28:17 FIN
7005 ELUSIVE MARK THAIDIGSMAN NYCSD +117 26:44:31 22:44:40 FIN
18460 PARADISE FOUND JIMMY ALBERT VNTYC +108 27:05:13 23:23:49 FIN
7187 SHADOWFAX STEVEN GEORGE ABYC +130 28:03:07 23:36:37 FIN
67323 WAI'LANI JANE THOMAS CHIYC +126 29:24:12 25:05:54 FIN
7793 HEALER LARRY KLIGER BCYC +96 28:46:18 25:29:30 FIN
56517 ZOA KRIS W. RITTENHOUSE BWCC +117 30:04:45 26:04:54 FIN
84 MEX FATBACK JUAN HUSSONG CNB +99 29:37:09 26:14:12 FIN
7637 GOOD GRIEF II BILLY SAPP SLBYC +111 30:13:45 26:26:12 FIN
67316 SPELLBINDER JEFF JOHNSON/ROD KELSEY CRA +120 30:47:40 26:41:40 FIN

N2E-PHRF-RACE-D

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7140 SPRAY BARRY CLARK DWYC +186 ---------- ---------- DNF
46717 TROFINA 2 ANNA SCHARER DPYC +150 26:46:31 21:39:01 FIN
56884 TUI BRIAN BOYLE SSYC +150 28:53:10 23:45:40 FIN
56429 CALARY LARRY BJORK BCYC +150 28:58:20 23:50:50 FIN

N2E-CRUZ-SPIN-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
56959 GALATEA JOE NEGRON SLBYC +108 26:03:30 22:22:06 FIN
56587 IZABLUE MARK DOLIVA/LISA DOLIVA DPYC +102 25:19:28 23:02:22 FIN
57007 VESPER JEFFREY IVASK BYC +105 26:55:16 23:20:01 FIN
61701 GLISSADE DAVID ROSS DRYC +99 23:13:30 24:50:23 FIN
56206 MARISOL STEPHEN RONK CRA +118 29:43:08 25:41:14 FIN
56983 PACIFIC HIGHWAY ALLAN EMAS CCC +79 26:41:17 26:36:54 FIN
56929 ESPRIT DE LEAU JOHN FOX CRA +117 25:58:28 27:51:28 FIN
3929 CALIFORNIA STARS BRAD HUNTER NYCLB +111 27:15:03 28:02:44 FIN
56936 ADELAIDA TOM THOMPSON CRA +84 22:57:08 31:05:59 FIN
7213 MASTIHA PHIL HERZFELD DPYC +101 25:57:54 33:18:25 FIN
7639 MYDTIME MIKE SCHNEIDER CCC +86 26:00:59 36:33:47 FIN
7342 BELETMOI PETER KIESECKER WSA-OC +114 21:00:03 38:31:43 FIN

N2E-CRUZ-SPIN-B

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7574 RUNAWAY THOMAS LEHTONEN SCCYC +153 26:43:55 21:30:16 FIN
56636 IMAGINE TOO LARRY GOSHORN SYCLB +127 27:05:01 24:56:08 FIN
56699 RYLACADE STUART LEIGH BCYC +148 30:16:12 25:12:48 FIN
56938 WANDERLUST JOE KABAKLIAN NHYC +126 26:43:22 37:47:59 FIN
4629 JESSICA L LARRY WILSON SGYC +206 29:57:05 39:14:47 FIN

N2E-CRUZ-NON-SPIN-A

Sail # Boat Name Skipper Club Race Rating Elapsed Time Corrected Time Race Status
7349 LAHLIA EDWIN MATIAS WSA +169 ---------- ---------- DNF
7472 MY TIME 3 GEORGE MARONICH WSA +119 28:29:44 24:25:47 FIN
56919 DESPERADO RICHARD SWENSSON DPYC +140 21:39:45 29:26:12 FIN
56979 STANLEY'S CUP BILL TUTTON ALYC +153 23:35:21 36:32:23 FIN
56168 BLUE GOOSE BRUCE L DAVIS SYCLB +181 27:18:16 38:24:57 FIN
0078MEX PARADISEá ROBERT LINDEN CNB +169 30:53:24 38:59:37 FIN
46608 MAS ALEGRE FRANK MADDOCKS PMYC +155 25:05:44 47:25:48 FIN

All results are preliminary as of Wednesday, October 20th, 2021 00:02:27